Endometrioza a niepłodność

Poszukując przyczyn niepłodności zwykle odkrywamy, że pozornie mało istotne sygnały wysyłane przez kobiecy organizm, mają niebagatelne znaczenie dla prób zajścia w ciążę. Tak jest choćby w przypadku nieregularnych, bolesnych miesiączek, krwawień pojawiających się w połowie cyklu oraz dolegliwości bólowych pojawiających się podczas współżycia. Wiele kobiet jest przekonanych, że na tym polega ich uroda, a tym samym, nie są w stanie nic poradzić. Tymczasem okazuje się, że ich problemem jest endometrioza.

Powiązania endometriozy i niepłodności są łatwe do zauważenia. Mamy do czynienia ze schorzeniem, dla którego typowe są zaburzenia owulacji. Jakby tego było mało, nawet udane zapłodnienie nie jest gwarancją spokojnego przebiegu ciąży. Przerost endometrium i pojawianie się go tam, gdzie być go nie powinno sprawdza, że także zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w endometrium jest utrudnione. Co gorsza, endometrioza potęguje ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Mając tego świadomość nietrudno domyślić się, że mówimy o chorobie, której nie wolno lekceważyć.

Oferta Szpitala Medfemina

Specjalistyczną opiekę i dostęp do nowoczesnych usług medycznych gwarantuje szpital Medfemina we Wrocławiu. Jeśli chcecie poznać całą ofertę sprawdźcie – szpital.medfemina.pl.