Nowotwór szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną. Istotnym czynnikiem rozwoju tej choroby jest zakażenie wirusem HPV, a także między innymi palenie tytoniu, niezdrowy tryb życia, czy też wiele przebytych naturalnych porodów. Jak wiadomo wirusem HPV zarazić się mogą kobiety w każdym wieku. Statystyki pokazują, że najczęściej chorują na nowotwór szyjki macicy kobiety w wieki 50-59 lat. Jednak przypadki choroby występują we wszystkich grupach wiekowych. To oznacza, że każda kobieta powinna dbać o regularne badania.
Czy rak szyjki macicy jest chorobą genetyczną?
Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie ani dziedzicznie w przeciwieństwie do raka piersi czy raka jajnika. Szacuje się, że 3 na 4 kobiety aktywne seksualnie będą w trakcie swojego życia zakażone wirusem HPV, który jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Nie oznacza to jednak, że rozwinie się u nich nowotwór. W wielu przypadkach wirus jest zwalczany przez układ immunologiczny.
Oferta szpitala Medfemina
Szpital Medfemina we Wrocławiu prywatna placówka ginekologiczna. Szpital specjalizuje się w leczeniu endometriozy, torbieli oraz pozostałym spektrum zabiegów schorzeń kobiecych. Pamiętajmy, że szybka diagnoza raka szyjki macicy zwiększa szanse na całkowite wyleczenie! Sprawdź naszą ofertę na szpital.medfemina.pl.